Policzek dla Zbigniewa Ziobry. Przegrał głosowanie w Sejmie
W bloku głosowań posłowie przyjęli m.in. obywatelski projekt ustawy ws. finansowania z budżetu państwa procedury in vitro a także odwołali członków tzw. komisji lex Tusk. Przeprowadzone zostały także głosowania dotyczące zmian w składach osobowych komisji sejmowych.
Sejm. Posłowie przeciwko kandydaturze Zbigniewa Ziobry
Do składu Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz Komisji Regulaminowej Spraw Poselskich i Immunitetowych chciał dołączyć Zbigniew Ziobro. Na przewodniczącą tej pierwszej wybrana została Kamila Gasiuk-Pihowicz Jej zastępcami w komisji będą: Iwona Arent z PiS oraz klubowy kolega Dariusz Joński. Na czele drugiej stoi Jarosław Urbaniak, którego zastępcami są Tomasz Głogowski z KO, Łukasz Osmalak z Trzeciej Drogi oraz Kazimierz Smoliński z PiS.
Szef Suwerennej Polski będzie musiał obejść się smakiem. Sejmowa większość nie poparła wniosku w tej sprawie i nie zgodziła się na przystąpienie polityka do komisji.
W głosowaniu wzięło udział 442 posłów. Za przystąpieniem Zbigniewa Ziobry do komisji zagłosowało 179 polityków, wszyscy z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw opowiedziało się 250 parlamentarzystów: 154 z klubu KO, 33 z Polski 2050, 31 z PSL, 26 z Lewicy oraz 6 z Konfederacji (m.in. Sławomir Mentzen, Stanisław Tyszka oraz Witold Tumanowicz).
Od głosu wstrzymało się 10 polityków Konfederacji (m.in. Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun i Przemysław Wipler) oraz 3 z ruchu Kukiz'15. W głosowaniu nie wzięło udziału 18 polityków.